Przeziębienia u dziecka – objawy
Przed przejściem do omówienia sposobów na wyleczenie przeziębienia u dziecka, warto omówić jego objawy. Ich dostrzeżenie może być nieco trudniejsze w przypadku bardzo małych dzieci, które jeszcze nie potrafią komunikować swoich potrzeb inaczej niż za pomocą płaczu. Jego rozpoznanie jest jednak niezwykle ważne, ponieważ u tak małych dzieci nieleczone przeziębienie dość często prowadzi do powikłań. Przeziębiony niemowlak przede wszystkim staje się marudny, a przy tym dużo płacze i nie chce jeść. Nie chce też ssać smoczka, ma duże trudności z zasypianiem, a jednocześnie katar, kaszel, wymioty i biegunkę. Maluch staje się apatyczny, czasem występuje też gorączka lub stan podgorączkowy.
Objawy przeziębienia u przedszkolaka są już łatwiejsze do zauważenia, przede wszystkim dlatego, że maluch potrafi już zakomunikować złe samopoczucie. Do typowych objawów przeziębienia u dziecka w tym wieku zaliczyć można nieżyt nosa, kichanie, ból gardła, a niekiedy również gorączkę. Kolejnym objawem jest uporczywy kaszel, który u przedszkolaka może trwać nawet do 14 dni od ustąpienia pozostałych symptomów.
Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka
Tradycyjne sposoby na przeziębienie u dziecka również będą zależeć od jego wieku. Niemowlę z pewnością wymagać będzie ciągłej opieki, ponieważ nie potrafi jeszcze samodzielnie odkrztusić wydzieliny oraz oczyścić nosa. Aby zmniejszyć temperaturę i zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji, możesz podać maluchowi ostudzony napar z lipy, a także wodę z sokiem malinowym (najlepiej naturalnym) lub wodę z miodem, na przykład gryczanym. Cenne właściwości ma również syrop z cebuli, jednak część dzieci bardzo niechętnie go pije. Pamiętaj również o oczyszczeniu nosa i oklepywaniu malca, aby mógł odkrztusić wydzielinę w mokrym kaszlu (pojawia się około 3-4 dnia choroby). Nie zapomnij o nawilżaniu nosa. Temperaturę można zbijać chłodnymi okładami i kąpielami.
Sposoby na przeziębienie u dzieci w wieku przedszkolnym mogą być nieco łatwiejsze, ponieważ pociecha sama może oczyścić nos i bez większego trudu potrafią odkaszlnąć wydzielinę. Na kaszel pomogą na przykład inhalacje. Do ich przeprowadzenia możesz wykorzystać sól fizjologiczną, a także smarowanie maścią majerankową, szczególnie na noc. Dobrym sposobem na złagodzenie bólu gardła jest mleko z miodem i masłem. Napotnie działa z kolei sok z malin, który pomaga nieco zbić gorączkę. Na cały organizm pozytywnie wpłynie ciepła woda z miodem i cytryną lub niewielka ilość herbatki z lipy – około ¼ szklanki od 2 do 3 razy dziennie.
Jak szybko wyleczyć przeziębienie u dziecka – dodatkowe wskazówki
Chociaż domowe sposoby są wyjątkowo cenione, szczególnie w leczeniu dzieci, niekiedy lepszym wyjściem może okazać się zakup gotowego preparatu z apteki. W przypadku najmłodszych dzieci zwykle podaje się medykamenty w formie syropu lub czopków, przy czym ich zastosowanie należy zawsze skonsultować ze specjalistą.
W przypadku malca w wieku przedszkolnym można podawać ibuprofen lub paracetamol na zbicie gorączki, oczywiście ściśle trzymając się zaleceń podanych w ulotce. Zwykle dobrym wyborem są też apteczne syropy, na przykład z dodatkiem nawilżającego i łagodzącego porostu islandzkiego. O oczyszczenie i nawilżenie nosa doskonale zadba roztwór hipertonicznej soli fizjologicznej.
Poza podawaniem leków warto zadbać również o inne aspekty. Tym, co na przeziębienie u dziecka działa zdecydowanie najlepiej, jest odpoczynek oraz odpowiednia temperatura i nawilżenie powietrza w pokoju, w którym przebywa. Kilkulatkowi powinno się też zapewnić dietę opartą głównie na warzywach, które dostarczają wielu cennych składników odżywczych, wspomagających walkę z chorobą oraz zapewniających szybszy powrót do zdrowia. Lepiej też ograniczyć mu korzystanie z komputera oraz oglądanie telewizji, choćby ze względu na to, że ich nadmiar może zaburzać sen dziecka.
Przeziębienie u dziecka – kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
Bardzo często przeziębienie u dziecka można bez trudu wyleczyć w domu. Czasem jednak malec wymagać będzie interwencji lekarskiej. W przypadku niemowlęcia objawy, które powinny skłonić rodziców do szybkiej wizyty u pediatry, to:
- gorączka lub stan podgorączkowy;
- katar utrzymujący się dłużej niż trzy dni;
- kaszel;
- zaostrzenie symptomów infekcji;
- domowe metody leczenie przeziębienia nie przynoszą efektów.
W przypadku przedszkolaka wizytę u lekarza najczęściej zaleca się w momencie, gdy dziecko:
- silny ból głowy, ucha lub zatok;
- gorączka powyżej 38℃, która trwa dłużej niż 3 dni;
- wystąpienie duszności;
- przyspieszony oddech;
- silny kaszel z ropną wydzieliną trwający dłużej niż kilka dni;
- odmawianie przyjmowania płynów przez dłuższy czas;
- świszczący oddech;
- utrzymywanie się objawów powyżej 14 dni;
- nasilenie się symptomów po około 5-6 dniach od ich pojawienia się;
- drażliwość lub wyraźna apatia;
- słabsze reakcje na bodźce.
Czy pójście z przedszkolakiem do pediatry „na wszelki wypadek” ma sens? Dziecko w okresie choroby potrzebuje dużo spokoju i odpoczynku, a wyjście do lekarza jest dla malca stresujące i wyjątkowo nieprzyjemne. Jeśli koniecznie chcesz skorzystać z porady, mimo że u Twojego dziecka nie wystąpiły żadne z niepokojących objawów, możesz zdecydować się na wizytę domową.
Przeziębienie u dziecka może być trudniejsze do wyleczenia. Mamy jednak nadzieję, że z naszymi poradami uda Ci się osiągnąć sukces.
Lek. Michał Dąbrowski
STADA/PL/401/2021